Statystyki

  • Odwiedziło nas: 408449
  • Do końca roku: 247 dni
  • Do wakacji: 54 dni

Grafomotoryka dla Smyka - innowacja pedagogiczna

„Grafomotoryka dla Smyka - zajęcia rozwijające motorykę małą"

  1. Osoby wdrażające innowację: mgr Katarzyna Hudy-Janisz
  2. Termin wprowadzenia i czas trwania innowacji: grudzień 2022-czerwiec 2023 / i w następnych latach
  3. Miejsce realizacji : Komunalne Przedszkole Publiczne w Szczurowej
  4. Zakres: grupa I (młodsza)

Program „Grafomotoryka dla Smyka” skierowany jest do dzieci 3-5 letnich. Realizowany raz w tygodniu w 30minutowym interwale czasowym, od grudnia 2022 r. do czerwca 2023 r. i w następnych latach.

Wprowadzana innowacja jest elementem wspierającym prawidłowy rozwój motoryki małej.  Odpowiednie reagowanie na trudności dzieci poprzez prawidłowo dobrane ćwiczenia i działanie może zapobiec utrwalaniu niewłaściwych nawyków. Analiza kart obserwacji wykazała, że są w grupie dzieci, które niechętnie podejmują się czynności manualnych, mają trudności z wycinaniem, mają problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, prezentują obniżony w stosunku do wieku poziom rysowania, kolorowania, modelowania, stosują nieprawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego, mają trudności w wykonywaniu czynności samoobsługowych. Prawidłowy rozwój motoryki dużej i małej przekłada się bezpośrednio na prawidłowe umiejętności grafomotoryczne i późniejszą naukę pisania. Podstawową formą oddziaływań będzie zabawa - tak by w trakcie wykonywania ćwiczeń dzieci chętnie przystępowały do działania i miały pozytywne nastawienie. Mam nadzieję, że innowacja przyczyni się do kompensacji zaburzonych funkcji i usprawni rozwój psychomotoryczny ze szczególnym uwzględnieniem motoryki małej w tym umiejętności manualnych i grafomotorycznych.

Cele i spodziewane efekty:

-wzmocnienie stabilizacji posturalnej, równowagi, orientacji w schemacie ciała

-stymulowanie aktywności proprioceptywnej, doskonalenie percepcji czuciowej

-rozwijanie funkcji wzrokowych

-stymulowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i bilateralnej

-rozwijanie sprawności manualnych

-rozwijanie sprawności grafomotorycznych

 

Celem, który może pomóc w utrzymaniu ciągłości oddziaływań jest:

-nawiązanie współpracy z rodzicami, pedagogizacja rodziców w zakresie poszerzania wiedzy dotyczącej stymulowania rozwoju psychomotorycznego dziecka

            Proponowany program  ma w efekcie systematycznego stosowania doprowadzić do  wszechstronnego rozwoju dzieci  i przyczynić się do podniesienia ich sprawności manualnych i grafomotorycznych.