Teatrzyk Kamishibai - Kreatywne czytanie w przedszkolu

„TEATRZYK KAMISHIBAI –KREATYWNE CZYTANIE W PRZEDSZKOLU”

Od października w KPP Szczurowa-oddział Strzelce Wielkie prowadzone są zajęcia czytelnicze rozwijające uzdolnienia plastyczne w ramach innowacji pedagogicznej. Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania (głównie) dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści.

Zajęcia skierowane są na rozwijanie zainteresowań czytelniczych i uzdolnień plastycznych u 25 dzieci stanowiących grupę mieszaną (oddział III, Strzelce Wielkie) w przedszkolu przez okres 9 miesięcy i w następnych latach. Odbywają się 1 raz w miesiącu. Autorem innowacji jest mgr Urszula Stec. W czasie zajęć dzieci uczą się wykonywać samodzielnie i prezentować w teatrzyku bajkę kamishibai czyli specyficzną formę literacką, opowieść którą można, przedstawić w sposób graficzny(narysować, namalować, wykleić).

Karty kamishibai są dwustronnie – na przedniej stronie widnieje ilustracja, a na tylnej stronie tekst i niewielki podgląd  ilustracji, którą widzi publiczność. Teatrzyk kamishibai stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść zdecydowanie wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z dzieckiem, która  usprawnia funkcje mające wpływ na rozwój mowy (pamięć, koncentrację, percepcję słuchową, wzrokową, ruchową i myślenie). Wpływa na rozwijanie zasobu słownictwa i umiejętności budowania wypowiedzi poprawnych pod względem gramatycznym.

Współuczestniczenie w papierowym teatrzyku świetnie integruje grupę – dzieci dzielą się emocjami a wspólny udział w projekcie „papierowy teatrzyk” sprawia, że szybko nawiązują ze sobą relacje. Kamishibai uruchamia zmysły i sprawia, że widz staje się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Pokazując najmłodszym magiczny, papierowy teatrzyk zachęcamy do samodzielnego zainteresowania książką.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Szczurowa